Vrabčáků bylo všude plno - ve městech i na vesnicích. Ta doba je pryč a je to škoda. Tihle neustále švitořící ptáci, žijící obvykle v hejnech, totiž dokážou rozveselit každé místo, kde se vyskytují. A tak nastal čas, kdy bychom se měli postarat, aby se k nám vrátili. Jsou to ptáci, kteří se obvykle zdržují na místě svého narození, a proto ta trocha námahy za jejich návrat stojí.
Který je domácí a který polní
Tyto dva druhy vrabců jsou si na první pohled velmi podobné, vrabec polní má na líci černou skvrnu vrabec, domácí ne. To je nejsnazší rozlišovací znak. Na vrabce polního narazíš hlavně mimo město, naopak vrabec domácí býval typický měšťák, ale dnes tam na něj skoro nenarazíš.
Proč jich ubývá
Se zateplením domů vrabec přišel o dutiny a otvory ve fasádách, navíc všude kolem nás jsou likvidovány staré doupné stromy (co kdyby nějaký na někoho spadnul). O hustých keřích ve městech a jejich každoročním seřezáváním až k zemi ani nemluvě. A tak vrabci nemají kde hlavu složit.
Jak vrabci hnízdí
Vrabci, na rozdíl od naprosté většiny ptáků, milují společnost a proto, pokud mají možnost, hnízdí blízko sebe. Jsou to lajdáci a stavbě hnízda v dutině moc péče nevěnují. Možná i proto obvykle hnízdní dutinu zaplní až po okraj čímkoliv, co v okolí najdou. To, že v budce hnízdí vrabci, tak pozná i hluchý - podle stébel vyčuhujících často z vletového otvoru budky nebo z mezery mezi jejími stěnami.
Pořiď jim domov ve tvém sousedství
Už víš, že mají rádi společnost, a tak ideálně volíme speciální budky, které mají několik oddělených komor. Ale osídlí i běžnou ptačí budku s vletovým otvorem min. 3,2 cm. Na umístění budky nejsou nijak vybíraví, můžeš ji dát na zeď domu, plot, kůlnu nebo třeba strom do min. výšky 1,5. Umístěním na stěně zamezíš možnost útoku predátorů (kočky, kuny) na ptáčata v budce.
Čím ještě vrabcům přilepšit
Krmítkem se semínky a lojovými koulemi, pítkem, které může sloužit i jako koupátko. A to je vše. Nic víc od tebe nepotřebují.
A to se vyplatí
Za to málo, co jsem popsal výše, dostaneš od vrabců veselé štěbetání od rána do večera po celý rok, neustálé poletování hejna z místa na místo na což se pěkně kouká, pomoc s likvidací nepříjemného hmyzu (mšice…), kterým krmí svoje mláďata a v neposlední řadě i nakažlivou radost ze života. Zkus, neprohloupíš!